Info Mail Alma 2018 | Yandex Kurumsal ile Şirket Mail Adresi Açma

Web sitesi kurma rehberinde bahsettiğimiz üzere, domain uzantılı mail adresi, ücretsiz info mail alma yolunu bu makalede resimlerle destekleyerek adım adım anlatacağız. Eğer hosting firmanız info@siteadi.org gibi mail adresi almanız için ek ücret talep ediyorsa, web barındırma için bir sunucu kullanıyorsanız veya mail sunucusu kurmadıysanız Yandex Kurumsal Mail ile ücretsiz olarak site uzantılı e-posta adresi alabilirsiniz.

[Anket] Web bilginizi nasıl tanımlarsınız?

Google kurumsal mail ücretleri her ay tekrarlayan ödemeler gerektirir. Bu rehberi takip ederek ücretsiz mail hosting olarak işlevi gören Yandex Kurumsal Mail’i kullanarak birkaç kolay adımda şirket uzantılı mail adresi açma işlemini tamamlayın.

Info mail almak için gerekenler:

  • Yandex Kurumsal Mail üyeliği
  • Yönetimi size ait olan bir alan adı (domain)
  • Yaklaşık 20 dakika süre

Info mail alma neden önemli?

Web sitenizi bir kartvizit gibi kullanıyorsanız; yani sizi yansıtıyorsa veya ticari bir işletmeyseniz yazışmalarınızı Gmail/Hotmail gibi servisler üzerinden yürütmeniz profesyonellikten uzak görünebilir. Bu yüzden alan adınız uzantılı ve size özel bir e-posta adresi kullanmak profesyonel bir imaj için şart. Ücretsiz info mail alma işlemlerinin kolaylığı sayesinde bu problemi aşıyoruz.

Ücretsiz şirket mail adresi alma, info mail açma, firma ismi ile mail adresi nasıl alınır gibi soruları merak edenler ideal çözüm: Kurumsal Mail Yandex.

Başlıyoruz.

Adım 1 – Yandex Kurumsal Mail üyeliği

Yandex Kurumsal Mail, birçok işleme ve organizasyonun ihtiyaçlarını karşılayacak sayıda, varsayılan olarak 1000 adet email adresi almanıza olanak veriyor. Kurumsal üyeliği için öncelikle normal bir Yandex üyesi olmanız gerekiyor. Üye olmak için tıklayınız.

Üyelik tamamlandıktan Yandex Kurumsal Mail sayfasına gidiyoruz.kurumsal mail yandex

 

Giriş yaptıktan ilk olarak alan adınızın başına hiçbir ek getirmeden, olduğu gibi yazmaktır. Örn: siteadi.org (www olmadan)

yandex mail başlangıç

Alan adı ekle butonuna bastıktan sonra satırın altında “Alan adınızın bağlantısı kontrol ediliyor, bu biraz uzun sürebilir.” şeklinde bildirim görünecektir. Ardından, gerçekten bu alan adı size mi ait diye doğrulama yapmanız gerekiyor.

Doğrulama nasıl yapılır?

Bunun için alan adını Yandex’e devretme ve doğrulama olmak üzere iki yöntem var.

Yöntem 1 – İsim sunucusu (NS) devretme

Alan adını Yandex’e devredin

İsim sunucularını devretme, yani NS (NameServer) kayıtlarını Yandex DNS sunucularına yönlendirme.

Bu yöntem Yandex gibi bizim de ilk önerimiz. Çünkü bu yöntemi uyguladığınızda, göndereceğiniz e-postalar genellikle Gelen Kutusu içine düşecektir. Neden?

Çünkü NS kayıtlarını yönlendirdiğinizde, e-posta kimlik doğrulama yöntemi olan DKIM kaydı otomatik olarak DNS kayıtlarınıza eklenecektir. Bu sistem, “fake mail” olarak tabir edilen sahte e-posta adresinden gönderimlere engel olmak için tasarlanmıştır. DNS kayıtlarınıza DKIM eklenmiş ise e-posta sunucusunda bulunan güvenlik duvarını daha kolay aşabilirsiniz. Ancak bu demek değildir ki spam mailler de gelen kutusuna düşer, bu yalnızca güvenilir e-postalar için fayda sağlamaktadır.

Yandex’e alan adı devretme nasıl yapılır?

Birçok alan adı kayıt firması var ve her birinin NS kayıt değiştirme menüsü birbirinden farklı olabilir. Anlatıma GoDaddy ile devam edelim.

GoDaddy alan adı sunucusu / NameServer (NS) değiştirme

Öncelikle GoDaddy’de kullanıcı adı ve şifremiz ile oturum açıyoruz. Siteye git: GoDaddy Türkçe

Giriş yaptıktan sonra karşımıza alan adlarımızın bulunduğu sayfa çıkmış olmalı. Eğer çıkmadıysa ekranın sağ üst kısmından ismimizin yazdığı yere tıklayarak Ürünlerim sekmesine tıklıyoruz.

godaddy dns değiştirme

Alan adları ekranından DNS kısmına tıkladıktan sonra önce Kayıtlar, daha aşağısında ise Ad Sunucuları ekranı geliyor. Daha önce bir değişiklik yapmadıysanız, Ad Sunucuları alanından Yeni ad sunucusu türünü seçin kısmını Varsayılan’dan > Özel’e çeviriyoruz. Aşağıda beliren iki satıra sırasıyla aşağıdakileri yazalım.

  • dns1.yandex.net
  • dns2.yandex.net

godaddy yandex alan adı devretme

Alan adını Yandex’e devretmek bu kadar basit. NameServer yönlendirmesinin gerçekleşmesi 24 saati bulabileceği gibi, genellikle 1 saati aşmadan tamamlanır.

Kayıtlar güncellenmiş mi kontrol edelim.

DNS sorgulama için tıklayın.

Açılan sayfada alan adınızı yazıp yandaki kutucuktan NS’yi seçmeniz yeterli. Ardından Search butonuna basın. Tam altındaki listede Yandex DNS kayıtlarını görüyorsanız yönlendirme/devretme işlemi tamamdır.

dns sorgulama

Bazen, bu işlemi Yandex’in algılaması normalden uzun sürebiliyor. Eğer tamamlandıysa alan adınızın yanında böyle bir ikon görmelisiniz. yandex dkim icon png

Artık E-posta hesabı ekle butonuna basarak info mail alma işlemini tamamlayabilirsiniz.

alan adı mail alma


Yöntem 2 – Doğrulama

Sitenizin kök dizinine size özel html dosyayı ve içine doğrulama metnini ekleyin

Öncelikle bilgisayarımızda Yandex’in bize söylediği isimde bir dosya oluşturuyoruz ve içine ilgili metni ekliyoruz.

Bize verdiği bilgi şu şekilde: Sitenizin kök dizinine f9bb96a91fb3.html adlı dosyayı ve b0925b96bc26 metnini ekleyin.

  • Masaüstünde sağ tuş ile Yeni Metin Belgesi oluşturduk.
  • Metin belgesini açarak içine b0925b96bc26 yazdık ve dosyayı kaydettik.
  • Dosya ismini: f9bb96a91fb3.html olarak değiştirdik.

Burada dikkat etmeniz gereken: dosya ismini değiştirdikten sonra sonundaki uzantı .txt olarak kalmamalı. Aşağıdaki gibi görünmeli.

txt html yapma

Şimdi, hostinginize erişim için FileZilla veya WinSCP gibi bir FTP programı gerekli. Web barındırma (hosting firması) web panel üzerinden erişim sağlıyorsa tarayıcı üzerinden de gerçekleştirebilirsiniz.

FileZilla İndir

WinSCP İndir

Yaygın olarak kullanılan FileZilla ile devam edelim; FileZilla ile bağlanarak sitenizin ana dizinine gidin. WordPress için örnek verecek olursak, wp-config.php dosyasının olduğu yer ana dizindir. f9bb96a91fb3.html isimli dosyamızı buraya yüklüyoruz.

Dosya yükleyerek doğrulama işlemini bu şekilde tamamlamış oluyoruz. Yandex’in dosyayı kontrol etmesi süresi yaklaşık 5 dakika aralarla gerçekleşiyor. Yükleme yaptıktan sonra Alan adının sahibini kontrol et butonuna basınca hemen kabul etmeyebilir. Herhangi bir yerde hata yoksa birkaç deneme sonrası kabul edecektir.

Ardından size özel mail adresi alma adımına geçebilirsiniz.

özel email adresi alma

 

Saat şu an 09:00 civarı ve gece boyu ayaktaydım. Kalanına sonra devam edeceğim.

Makalenin devamında anlatılacaklar:

  • Alan adınıza bağlı yamail ile başlayan alt alan adı için, CNAME kaydını mail.yandex.com.tr olarak ayarlayın.
  • Alan adınız için iletişim e-posta adresi olarak size özel @yandex.com.tr adresini belirtin.